Tanzanian blogs

The Business Directory for Tanzanian

  1. The Business Directory for Tanzanian Businesses & Companies

Tanzanian Writters

  1. Gloria D. Gonsalves, poetess and writer for children and adults
  2. Sandra Mushi poetess

Tourism

  1. TAfrica Safaris

Information

  1. Ajira (Career) Tanzania
  2. Wavuti By Subi
  3. Information Technology
  4. Elimisha Umma
  5. Learn Swahili By Diana

Journalist / Photo journalist

  1. IskaJojo Photography Iska Jojo is a professional photographer for Portraits and any occasion, servicing Maryland, Virginia and Washington DC
  2. Issa Michuzi of Daily News paper
  3. Mroki Mroki of Daily News
  4. Mpoki Bukuku
  5. Kisima cha fikra
  6. Jiachie By Michuzi Jr.
  7. INFN8 Photography MXD
  8. Then And Now by Freddy Macha of Citizen News Paper and Mwananchi News Paper

Fashion, lifestyle

  1. Miss Jestina George, World of Beauty, Style, Fashion & Current Affairs
  2. mxdthings – The Queen of Random By Rachel
  3. 8020 Fashions on lifestyle
  4. Sheria Na Mavazi Tanzanian Designer

Tanzanian celebrity

  1. Diamond One of the Top Tanzanian Male Musician
  2. Bongo Celebrity: About Tanzanian celebrity
  3. Lady Jay Dee One of Top Female Musicians from Tanzania

Covers all topics

  1. Matukio UK Everything that Happens in UK in Tanzanian community and other countries.
  2. Mjengwa: on all issues about Tanzania
  3. Kwanza Jamii: Fikra endelevu kwa Jamii
  4. Kamalatuta: Kijiweni
  5. Simon Kitururu – Mawazoni: Thinking aloud
  6. Msongo By Issah Msongo
  7. Kwa Mwanangu Mpendwa Pongu Joseph

Radio / Music / Entertainment

  1. Bongo5
  2. Bongo Radio
  3. Clouds FM
  4. Music Galaxy
  5. One Love TZ
  6. Tha FunkHouse with Dj Dennis

Personal Blogs (Reality Blogs)

  1. Diary Yangu
  2. Mange Kimambi Lowrey My World, My Way, My Life

Sijui blogs zote, niambie kama Unataka kuongeza blog yako hapa Info@tasteoftanzania.com

  71 comments for “Tanzanian blogs

  1. July 2, 2017 at 3:29 AM

    Swahili cuisine is important for students of Kiswahili culture

  2. July 3, 2016 at 6:28 AM
  3. June 30, 2016 at 2:33 PM

    There is a cool blog from and about Tanzania on the Pachikonjo Beach Resort page you guys should look at. Some really imaginative stuff. I found some of the blog posts shared on reddit.

    http://pachikonjobeachresort.com/news/

  4. Dada
    April 2, 2015 at 2:21 AM

    African most beautiful women

  5. February 20, 2015 at 10:44 AM

    Hi Miriam Rose,
    Naomba uniwekee blog yangu inaitwa http://www.eunicemahundi.wordpress.com, kwenye list yako. Ni lifestyle blog. Asante

  6. February 5, 2015 at 4:03 AM

    Nakupongeza kwa blogu yako nzuri, pia naomba uniwekee blogu zangu kwenye hiyo directory. Asante sana

    http://jifunzeujasiriamali.blogspot.com/

    na

    http://www.jifunzeujasiriamali.com/

  7. January 29, 2015 at 12:14 AM

    Naomba uniwekee na blog zangu

    1Tufahamishane habari mpya http://habarimpya.wikidot.com/ Ni ya habari na matangazo
    2Jinsi nijuavyo http://jinsi.wikidot.com/ Ni ya makala
    3 The best advice http://thebestadvice.wikidot.com/ Ni ya ushauri(Kingereza)
    4 Academic Articles and news http://articlearticles.wikidot.com/ Ni ya makala (kingereza)
    5 Catholic way of perfection http://wayofperfection.wikidot.com Ni ya dini

  8. January 22, 2015 at 3:40 PM

    Hello Miriam. you can add these blogs too

    1. http://www.jobstanzania.net

    2. http://www.bongotoday.com

    3. http://www.ajira.info

  9. Baika Kahuta
    January 20, 2015 at 3:25 AM

    Naombeni msaada kupewa maelekezo namna ya kutengeneza blog.

  10. December 30, 2014 at 5:14 PM

    Follow my journey in Tanzania on my blog :)

    https://travelingtanzania.wordpress.com

  11. October 27, 2014 at 11:46 PM

    Hii blog ni kali sana kwa habari, ni kama Yahoo news, kutokuwepo hapo ni kuionea, yaani zaidi ya post 100 kila siku zinachapishwa, wamejipanga kinyama. tunaomba uiweke pia katika listi http://blogmama.tanzaniasite.com/

  12. February 25, 2014 at 7:14 AM

    Pls add my website. http://www.ahmadamwariko.com

  13. Godfrey Hezron
    January 10, 2014 at 9:43 AM

    Blog yako ni nzuri naomba uniwekee yangu pia kwenye directory yako.
    yangu ni:- http://mchambuzihotnewz.blogspot.com/

    • February 3, 2014 at 1:20 AM

      Okay Godfrey, lakini nina blog nyingi sijapata mda kuziweka. Ntajitahidi ingawa wiki ijayo. Ukiona kimya usifikilie nimewasusia. Nipo nipo tu siku hizi kazi nyingi.

  14. November 21, 2013 at 11:46 PM

    Hello sister!
    TAFADHALI NAOMBA UWEKEE BLOG YANGU>>ukarimu-tz.blogspot.com NI BLOG YA HABARI NA PICHA KUHUSU UTALII, UTAMADUNI, MALI ASILI ZA KITANZANIA
    Thank you!

  15. October 13, 2013 at 6:37 AM

    hallow can you add mine? http://www.staryte.com

  16. October 13, 2013 at 2:32 AM

    hallow good work here! can you add mine here?

  17. July 29, 2013 at 9:20 AM

    naipenda nchi yangu tanzania ONE LOVE

  18. July 16, 2013 at 8:57 AM

    Naomba niwekee hii blog yangu kwenye listi yako mkuu
    http://www.tumainiletu.com
    Ahsante

  19. June 21, 2013 at 2:21 AM

    niwekee hii http://pongujoseph.blogspot.com-KWA MWANANGU MPENDWA

  20. June 20, 2013 at 11:02 PM

    Habari dada,
    Mimi ni blogger kutoka all tanzania blogs.
    Katika kukuza uwanda wa blog nchini na kuweza kuwafikia walio wengi ninashauri wanablog wanaofanya vyema kama wewe pia kuwa na blog katika lugha ya kiswahili. Hili litawezesha watanzania wengi kuvutiwa na blog na kupata elimu zaidi kwa kupitia blog. Kama pia katika blog yako unaweza kuchanganya posti basi si vibaya kutumia lugha ya kiswahili. Kazi yako ni nzuri dada

    • June 21, 2013 at 7:16 PM

      Asante,
      Hiyo ipo mezani, bado nasubiri muda ukipatikana.
      Pia naomba tutumie majina ya kawaida kuweka comment, hata kama si yakwetu, bali yawe ya kawaida. Kutumia majina ya ajabu hapa watu wataanza mengine. Nimefita jina ulotumia, nimeacha initials tu. Nahisi hutajali.

      Ubarikiwe

  21. June 2, 2013 at 8:38 AM

    naomba uniwekee blog yang.www.ommysaid.blogspot.com

  22. May 1, 2013 at 7:54 PM

    Hi ya!
    You couldn’t possibly add mine could you? It’s a free Swahili learning weblog, http://funlugha.wordpress.com/
    Cheers!

    • May 3, 2013 at 2:09 PM

      Ok, but the page for blogs will soon be taken out. I am adding more pages and I will not have space for the link of “Tanzania Blogs”.

      • May 10, 2013 at 10:57 AM

        that’s alright, thanks

      • August 10, 2016 at 12:17 AM

        Hi again,
        My website changed about 3 years ago, it’s now funlughaswahili.com. If you can, kindly change the link. Much appreciated

  23. April 18, 2013 at 3:59 AM

    hi …hope am not late for this…please add my blog..www.msongo.blogspot.com

  24. April 18, 2013 at 3:56 AM

    Hallo…hope am not that late for this,please add my blog http://www.msongo.blogspot.com

  25. March 15, 2013 at 1:40 PM

    Nice job and I appreciate here, I bookmarked your site.

    Thanks a lot and have a nice job and nice day

  26. March 9, 2013 at 1:23 PM

    Fantastic page,if you don’t mind can you add my blog……www.googlehabari.blogspot.com

  27. March 2, 2013 at 8:24 AM

    NICE WEBSITE VISIT MEE TOO

  28. November 1, 2012 at 7:03 AM

    Thanks for the good work your doing, you can add me too my link is
    The name goes by ELIMISHA UMMA it’s about journals,

  29. September 4, 2012 at 11:06 PM
    • September 5, 2012 at 8:03 PM

      Your blog was added under information.

      • May 22, 2013 at 2:23 PM

        please can you add my blog in your list
        wwww.googlehabari.blogspot.com
        BUSTANI YA HABARI

        • June 13, 2013 at 3:30 PM

          I will soon dear

          • June 15, 2013 at 9:02 AM

            curiously waiting for that dear Miria Kinunda

          • September 27, 2013 at 10:12 AM

            from june to september…i am still waiting

            • September 27, 2013 at 2:48 PM

              Nimesahau, nikumbushe basi.

              • November 21, 2013 at 1:18 PM

                kuhusu kuweka blog ya BUSTANI YA HABARI kwenye list

                • December 18, 2013 at 2:09 PM

                  Ok ntaiongeza. Nina maombi mengi lakini huwa nasahau.

  30. August 29, 2012 at 1:44 AM

    Hi,

    I would kindly like to inquire on whether there is an umbrella body for bloggers in Tanzania, if so kindly furnish me with the information.

    Thank you.

  31. July 31, 2012 at 11:44 AM

    amma blogger too.. how do i get my to be in the list

  32. July 17, 2012 at 10:16 PM

    Tupo pamoja mpendwa, kama hutojali naomba uiweke blog yangu hapa kwako!

    • July 23, 2012 at 12:00 PM

      Done, check if I got it right.

    • July 23, 2012 at 12:06 PM

      Sikuona jina lako pale kwenye blog yako. ukitaka watu wakuchululie serious, weka jina lako lionekane juu au weka ukurasa wa About. Na picha inasaidia. hii ni kwasababu kuna blogs nyingi za kupuuzi zinaendelea na watu wanapenda kuamini maandishi ya mtu anayejionesha.

  33. syd
    January 23, 2012 at 7:57 PM

    hello
    nice blog…can you add http://www.tanzanian-tanzania.com to you blog? thanks

  34. January 20, 2012 at 8:16 AM

    I love fooooood. Your food videos and recipes are inspring makes me want to eat and eat. I hope you dont mind if i link some of your recipes on my mombasa blog http://www.fortjesus.com
    Thanks

    Mfalme

  35. January 4, 2012 at 6:49 AM

    First, I must say I like your page.
    Second, can you please add me my blog http://blog.tungule.com
    My blog is about Information technology, focusing Tanzania. We have video tutorials and educational articles to our IT professionals. Hope, you will consider my request.

    Thank you very much.

  36. November 4, 2011 at 2:37 AM

    I love your blog Ms.Miriam,
    i have been looking for such a blog for a while.
    Keep up with the good work.

    • December 23, 2011 at 8:55 PM

      Matilyah
      Thanks very much for your support.

      Mingi Love

  37. November 4, 2011 at 2:33 AM

    i love your blog Ms.Miriam,
    i have been looking for such a blog for a while.
    Keep up the good work.

    • November 4, 2011 at 11:32 AM

      Thanks Matilyah,
      I love kujipodoa too. Good job to you too.

      Mingi Love

  38. July 19, 2011 at 2:11 PM

    Thank you Miriam Rose for adding my blog. Your blog contents especially the food pictures would make anyone hungry to try all your recipes. Keep those tasteful cookings coming! Love.

  39. April 12, 2011 at 7:37 PM

    Nice Layout Miss Miriam Rose!.. Very clean and beautiful looking Site! Anyways, you can add my blog on your list. It’s a one stop blog. I blogged just about anything that I think people might find interesting to read and enjoy reading at the same time. Here is the link http://www.mxdthingz.com . Thanks dear…

  40. Michelle Trophimo
    March 14, 2011 at 4:53 AM

    Nakupongeza kwa kazi nzuri sana….Mungu akubariki sana….ndo kwanza naingia hapa leo….nitakuwa nawe kila siku kuanzia leo….

    Am proud of you,

    Tonga….

  41. December 15, 2010 at 7:04 AM

    da mariam mi mgeni katika blog yako nimepewa na rafiki yangu nisome mengi kuhusu mapishi kwenye blog hii so tutakuwa pamoja wangu

  42. roy fluker
    August 31, 2010 at 11:55 AM

    I have just returned to US after 4 months in Tanzania. I was in Dar Es Salaam City Centre, Sinza, Mikochini (sp??), and several surrounding districts. The people were very friendly and the food was fresh and very tasty. I am returning to Dar in Oct. 2010 so I am learning to cook recipes and learn more of the Swahili language very quickly as i plan to move to Dar on a permanent basis.

    • September 6, 2010 at 12:44 AM

      I hope you will continue to enjoy Tanzania. Welcome again to Taste of Tanzania. Tanzanian food is easy to prepare and I believe you will enjoy more.

  43. December 15, 2009 at 6:17 AM

    nice page Da Mariam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *