5 comments for “Q&A About the book and more

  1. farida
    August 30, 2013 at 11:12 AM

    Hi, mimi niko AZ pia nataka kujuwa vipi naweza nunua huo ubuyu

    • September 2, 2013 at 8:06 AM

      Ntatangaza hapa mda ukifika.kwa sababu nta import, nataka niwe tayari kwa kila kitu, sheria ni kali za kuingiza vyakula toka nje..

  2. Maria
    August 26, 2013 at 1:15 PM

    Dada Miriam,
    Umenisaidia sana na mapishi yangu. Unafanya kazi nzuri kabisa inayoeleweka kirahisi. Walioandika kwamba uweke video kwa kiswahili kwasababu wewe unashida na kiingereza – absolutely not true! Please understand that there are those of us who appreciate your labor of love tremendously. Be encouraged and and keep going with what is your passion – sharing Tanzanian recipes. I am one who can’t wait to order your cookbook when it comes out. Blessings and love, Maria.

    • August 26, 2013 at 9:16 PM

      Asante sana Maria. Thank you for understanding the language issue. I feel blessed to be able to share our recipes with other people around the word other than just the Swahili speakers.

      Mingi Love

  3. August 12, 2013 at 8:15 AM

    Hi

    Habara, doing very good job,wondering any chance of investing

    opportunities? in catering industry in your countery,am chef in uk from Uganda wants to do business there.

Comments are closed.